کانون طراحان ایران

طراحی گرافیک

چاپ افست و دیجیتال

بسته بندی

عکاسی دیجیتال

سازه های نمایشگاهی

هدایای تبلیغاتی

طراحی سایت

بــــازاریـــــابــــی بهتــرین راه برای کمپــانی های بــزرگ

آشنایی با شرکت ها و کمپانی های بزرگ جهان

بــــازاریـــــابــــی

بهتــرین راه برای کمپــانی های بــزرگ

در دنیای امروز نام شرکت های بزرگی شنیده می شود که در زمینه های مختلف توانسته اند در جهان یکه تازی و خود را به عنوان یکی از پیشگامان حرفه و رشد خود معرفی کنند.

در این شمار با هم نگاهی به چگونگی انتخاب برخی از شرکت های بزرگ جهان می اندازیم:

آدیداس

نام « آدیداس » در اکثر نقاط جهان شنیده می شود و این کمپانی آلمانی به لحاظ محصولات خوب ، بازاریابی ایده آل و تبلیغات عالی توانسته است درهر گوشه جهان تولیدات ورزشی خودرا به فروش برساند. آدیداس اشتابیل (Adidas Stabil) یک کمپانی تولیدات ورزشی در آلمان است که نام بنیانگذارش یعنی آدولف ( آدی ) داسلر را بر روی خود انتخاب کرده است . آدیداس متشکل از قسمت های اول نام کوچک و فامیل این فرد بود که در دهه ۱۹۲۰ کار تولیدات لوازم ورزشی را با تهیه و تولید کفش در منطقه ای به نام « هرزوگن روش » در حومه نورنبرگ آغاز کرد . عده ای اعتقاد دارند که آدیداس متشکل از حروف اول جمله همه روز من رویای ورزش دارم (All Day Idream About sports) است . برادر آدولف یعنی رودلف داسلر نیز کمپانی پوما را بنیان گذاشت .

آلتاویستا

آلتاویستا (Alta Vista) یکی از نام هایی است که در اینترنت و صنایع کامپیوتری شنیده شده و برای خود اکنون جایگاهی دارد. آلتاویستا همچون یاهو (Yahoo) پایگاهی اینترنتی است . این نام متعلق به یک شرکت ماشین جستجو گر اینترنتی و محصولات آن است .

« آلتاویستا » به معنای « نگاهی از بالا » و یا « نگاه دور دست » می باشد که در سال ۱۹۹۵ توسط دانشمندانی در مرکز تحقیقات شرکت وسایل تحقیقاتی در « پالوآلتو « کالیفرنیا » بنیان گذاشته شد . در زمان ساخت این ماشین جستجو گرد ، همه از آن به عنوان بزرگترین وسیله جستجو گر اینترنتی نام بردند.

سیستم های آدوب

آنهایی که با صفحه بندی و یا کامپیوتر در زمینه طراحی کار می کنند نام آدوب (Adob) را به خوبی شنیده اند . « آدوب » یک شرکت نرم افزاری کامپیوتر است که در دسامبر ۱۹۸۲ توسط جان وارنوک و چارلز گشک بنیان گذاشته شد. این دو نفر پس از ترک کمپانی زیراکس تصمیم به تاسیس این شرکت گرفتند . نام آدوب از ادوب کریک گرفته شده است . ادوب کریک یک رودخانه کوچک است که در نزدیکی اولین دفتر شرکت در مونت ویو کالیفرنی جاری بود اکنون دفتر این شرکت در سن خوزه کالیفرنیا قرار دارد . این کمپانی در زمینه های مختلف نرم افزاری پیشگام بوده و محصولات آن در سرتاسر جهان شناخته شده است .

کامپیوتر « اپل »

« اپل » (Apple) نامی آشنا در صنعت کامپیوتر می باشد که این کمپانی نیز فراز و نشیب بسیار داشته است . کمپانی اپل درسیلیکن ولی در کالیفرنیا است و هسته اصلی کارهای این شرکت مربوط به تکنولوژی کامپیوتر می باشد . اپل نقش مهمی در توسعه صنعت کامپیوترهای شخصی در دهه ۱۹۷۰ داشت . اپل به خاطر نوع آوری در زمینه نرم افزای و سخت افزاری شهرت دارد . بنیانگذاران این کمپانی فردی به نام استیو وزینک بود که خود زمانی در کمپانی هیولت پکارد مشغول به کار بود. و زینک به خاطر علاقه بیش از حد به میوه سیب ، کمپانی خود را اپل به معنای سیب نامگذاری کرد .

آتاری

«آتاری » (Atari) نام معروفی در صنعت بازی های ویدیویی است که اکثر مردم به اشتباه کلیه بازی های ویدیویی را با این نام صدا می زنند . کمپانی « آتاری » اکنون نام یک کمپانی نرم افزاری بازی ویدیویی است که صاحبان آن فرانسوی هستند . اما کمپانی اصلی و اولیه آتاری پیشگام بازی های ویدیویی و کامپیوترهای شخصی بود. در اواسط دهه ۱۹۸۰ نام آتاری مترادف با پیشگام صنعت بازی های ویدیویی بود. در سال ۱۹۸۴ در این کمپانی نیز شکاف به وجود آمده و منشعب شد. آتاری از یک بازی تخته ای و باستانی به نام گو (Go) می آِید . اما این کلمه در زبان ژاپنی به معنای حرکاتی است که باعث تهدید برای تصاحب جواهر آلات حریف می باشد . آتاری مثل کیش دادن در شطرنج می باشد و معمولاً در ژاپن برای بازی های هشداردهنده استفاده می شود. 

کوکا کولا

کمپانی « کوکاکولا » از جمله شرکت هایی است که به واسطه تبلیغات و بازاریابی عالی توانسته است به یکی از سودآورترین شرکت های جهان تبدیل شود. در اکثر نقاط جهان محصولات این کمپانی آمریکایی دیده می شود و به کوک معروف است . کوکاکولا یک نوشابه غیر الکلی و گاز دار است که در بیش از ۱۴۰ کشور جهان به فروش می رسد . بطری های این کمپانی به صورت مواج می باشد. آساگریگس کاندلر یک تاجر زرنگ توانست این نوشابه را که برای نیت پزشکی ساخته شده بود به یک کالای تجاری و پردرآمد تبدیل سازد به طوری که اکنون در جهان می تواندحرف اول را بزند .

دوو

کمپانی دوو (Daewoo) از شرکت های موفق کره جنوبی در تجارت جهانی و به ویژه در آسیا است . این کمپانی در زمینه های مختلف فعالیت می کند. دوو در زبان کره ای به معنای جهان پهناور است . دوو یکی از شرکت های معظم کره جنوبی است که در زمین های مختلف کار می کند. این کمپانی در روز ۲۲مارس ۱۹۶۷ و با نام دوو صنعتی (Daewoo Industrial) آغاز به کار کرد این کمپانی در سال ۱۹۹۸ و در پی بحران مالی آسیا دچار مشکلات مالی شدیدی شد و قسمت اتومبیل و خودروی خود یعنی دوو موتورز را به کمپانی جنرال موتورز فروخت. از آن زمان خودروهای دوو با طراحی کمپانی جنرال موتورز وارد بازار می شود . دوو در زمینه تولیدات وسایل خانگی ، نیز فعال است . اکنون سه قسمت دیگر آن یعنی دوو اینترنشنال ، دوو اینجینیرینگ اند کانستراکشن (دوو مهندسی و ساختمان سازی ) و دوو کورپوریشن ( شرکت دوو ) در اختیار کره ای ها می باشد. این کمپانی در زمینه تهیه کشتی ، وسایل ساختمان سازی و مخابرات پیشرفت قابل توجهی داشته است .

بی . ام . و

نام بی.ام.و (BMW) در صنعت اتومبیل سازی یک نام شناخته شده است و همه آن را به خوبی می شناسند  . آرم دایره ای شکل و آبی رنگ آن در جلوی محصولات کمپانی به یک آرم معروف تبدیل شده است . بی.ام.و یک کمپانی اتومبیل سازی در آلمان است که یکی از پرچمداران صنعت مذکور به حساب می آید. نام این کمپانی متشکل از حروف اول سه کلمه Bayerische Motoren Werke به معنای کارهای موتوری باواریا گرفته شده است . این کمپانی در زمینه ساخت موتورسیکلت نیز فعال است و یکی از بزرگان این صنعت به حساب می آید . آرم این کمپانی که متشکل از چهار قسمت آبی کم رنگ و سفید است نمایانگر موتور هواپیما می باشد.

فیــات

فیات در صنعت اتومبیل سازی بسیار فعال است . این کمپانی ایتالیایی در مدت فعالیت خود توانسته برای خود اعتباری کسب کند. فیات یک واژه انگلیسی به معنای اعمال قدرت است .  معنای واژه لاتین فیات نیز بگذار باشد است . کمپانی فیات اس . پی . ای (Flat S. P. A )   در حال حاضر یک گروه صنعتی ، مالی ، و خودروسازی است . که در شهر تورین در شمال ایتالیا مستقر است .

اما سازندگان اتومبیل فیات این نام را از ترکیب حروف اول کلمات (Fabbrica Italiana Automobili Torino)  به معنای کارخانه اتومبیل ایتالیایی تورین اقتباس کرده و بر روی تولیدات خودگذاشتند.

این کمپانی توسط جیووانی آنیلی بنیان گذاشته شد . نوداسن ، جیانی آنیلی ، نیز از سال ۱۹۶۶ تا ژانویه ۲۰۰۳ ریاست آن را بر عهده داشت .

مدیر این شرکت لوکاکوردرو دی مونترمولو می باشد . اما او نیز ظاهراً چندی پیش استعفا داد و جای خود را به سرجیو ماچیونه واگذار کرد .

کمپانی فیات در کلیه امور اتومبیل و خودروسازی فعالیت دارد و محصولات آن در امور کشاورزی و ساختمان سازی نیز مورد توجه می باشد.

ال . جی

کمپانی ال . جی از جمله شرکت های بزرگ است که در ایران نیز فعالیت بسیاری دارد. و به واسطه بازاریابی و آگهی های تجاری توانسته بازار خوبی داشته باشد. گروه صنعتی ال جی (LG Group) یک شرکت معظم در کره جنوبی است . واژه ال . جی اول حروف دو کلمه Lucky Goldstar می باشد. به عبارتی کمپانی ال جی همان کمپانی لاکی گلداستار است که با تغییرنام وارد مبارزه شده است .

این کمپانی در سال ۱۹۴۷ بنیان گذاشته شد . این کمپانی در شرکت صنعتی مواد شیمیایی لاکی کار را شروع کرد و در ابتدا یک کارخانه تولید مواد شیمیایی بود. از سال ۱۹۵۸ کمپانی لاکی گلداستار وارد لوازم خانگی شد و اولین کمپانی لوازم الکتریکی کره جنوبی میب اشد.

تولیدات این کشور در کره جنوبی با نام لاکی و در خارج از کشور با نام گلداستار فروخته می شد و در سال ۱۹۹۵نام آن به ال جی تغییر پیدا کرد .

اکنون ال جی نامی آشنا در زمینه تولید وسایل الکترونیکی ، تلفن همراه ،  و صنایع پتروشیمی است .

نوکیا

کمپانی نوکیا (Nokia) را بایدبزرگترین نام در زمینه تولیدات تلفن همراه و تکنولوژی مخابراتی نامید زیرا محصولات این کمپانی سرتاسر جهان را فرا گرفته است .

نوکیا در سال ۱۸۶۵ به عنوان یک کارخانه تولید خمیر کاغذ توسط فردریک آیدشتام بنیان گذاشته شد . این کمپانی گسترش یافت و در شهر نوکیا ی فنلاند به تولید محصولات لاستیکی نیز مشغول شد و از همان زمان نام نوکیا را برای تولیدات خودبرگزید . پس از جنگ جهانی دوم ، کمپانی نوکیا قدم به صنعت مخابراتی گذاشت و در تولید سیم های تلفن و تلگراف وارد عمل شد . در دهه ۱۹۷۰ نوبت آن رسید تا نوکیا وارد صنعت مخابرات شود و اولین محصول آنها یک سوییچ دیجیتالی برای ارتباطات تلفنی بود . ازدهه ۱۹۸۰ نوکیا قدم به تلفن های همراه و تهیه شبکه آن گذاشت . در دهه ۱۹۹۰ نوکیا دستخوش بحران مالی جدی شده بود وچیزی نمانده بودورشکست شود.

سامسونگ

گروه صنعتی سامسونگ (Samsung Group) یکی از بزرگترین کمپانی های الکترونیکی جهان است که در ماه مارس ۱۹۳۸ در شهر داگو کره جنوب متولد شد . در آمد این کمپانی در سال ۲۰۰۳ در حدود ۱۰۲ میلیارد دلار بوده است. سامسونگ یکی از یک صد نام تجاری بزرگ جهان می باشد . سامسونگ در زبان کره ای به معنای سه ستاره است . این کمپانی توسط لی بیونگ چول بنیان گذاشته شده است . در ابتدا سامسونگ یک شرکت صادراتی بود.


برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید
نام شما:
موبایل شما:

ورودی های دیگر سایت:

www.tarahan-iran.ir
www.tarahaniran.com
www.almagraphic.com

برچسب‌ها